E shtune, 22.06.2024, 02:44 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Indoktrinimi i fëmijëve me përralla çlirimesh

E shtune, 18.09.2021, 05:26 PM


Zboristja dhe fëmijët

Nga Kastriot Dervishi

Kjo që shihni në foto është një pamje nga ceremonia e sotme me rastin e 18 shtatorit, “çlirimit” të Gjirokastrës. Zhvillohet nga autoritetet me pjesëmarrje fëmijësh, në ish Burgun nr.17, në kala, burg që funksionoi në vitet 1944-1953. Fëmijët qeshin e këndojnë në ato qeli ku kanë vuajtur e vdekur qindra të dënuar.

Një shoqe veshur me rroba zbori, të nxjerra nga kushedi çfarë magazine vjetërsirash, po i lidh velos së vogël shallin partizan. Indoktrinimi i fëmijëve me përralla çlirimesh dhe imponim simbolesh komuniste është kthyer në traditë tashmë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora