E marte, 22.06.2021, 11:29 AM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Dy foto me presidentin Klinton

Nuk kishte asnjë arsye që të mos e prisja me interes dhe aprovim të plotë propozimin e Dervish Shehut,në Bruklin të Nju Jokut,(ku isha pritur dhe strehuar, fillimisht...

Zeqir Lushaj: Trima interneti

A e kini vu re, Sa të dalldisur, Sa trima të çartun, Jemi ne,shqiptarët ndërveti ? Të gjitha istikamet, Bunkerët e strehimet...

Zeqir Lushaj: Asht’ Shqipëri, kah flitet shqip!

Aaah, Serbi, moj shtrigë e vjetër, Mbi Kosovën, ç’ka do t’bash tjetër? Lidhe me pranga i thue; “Mos luej”, N’shpinë e vet, i thue “je i huej”!, Brez mbas brezi, babe e djalë...

Zeqir Lushaj: Sa herë çelin mimozat

-Me këtë Cikël, me 11 vjersha për dashurinë, përshëndes veçanërisht mbesën time të dashur, inxhinieren Shqipe Ibrahim Lataj, e cila këtë pranverë, do të shpallë fejesën me shokun e jetës...

Zeqir Lushaj: Ju faleminderit për interesimin!

A keni dëgjuar për Marash Gjergjin e Currajve të Poshtëm nga Lekbibaj i Tropojës? Pak ditë më parë, ai jetoi një legjendë të vërtetë, kur bora në Alpe i kalonte, vende-vende...

Zeqir Lushaj: Vëllazënve Gërvalla

N’qiell t’Kosovës, mbush me kushtrim, Shkojnë tri shqipe fluturim, Roje i bajnë natën dhe ditën, N’shpirt të popullit nuk mund t’vriten,...

Zeqir Lushaj: Ndieni burra, flet Antoni

N’Mitrovicë, e në bjeshkët e Llapit, N’Verra t’Llukes e Gjonaj t’Hasit, Krejt Kosova n’kambë asht çue, -Aaah, vllavrasje, qofsh mallkue !...

Zeqir Lushaj: Kavalieri i vërtetë

Janë disa njerëz që, edhe vetëm një herë ti takosh, nuk të shqiten nga kujtesa gjithë jeten. Si të thuash, të imponohen në koshiencen tënde. Të imponohen, sa nga paraqitja...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora