E marte, 22.06.2021, 10:59 AM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Edhe 100 vjet Skënder djali

Ka lindur me 25 maj 1953 në fshatin Tplâ të Tropojës. Arsimin tetëvjeçar e ka kryer në fshatin e lindjes, ndërsa arsimin e mesëm pedagogjik, me korespondencë, e ka kryer në qytetin Bajram Curri. Arsimin e lartë e ka kryer në Universitetin ...

Zeqir Lushaj: E kujtojmë me dashuri Tahir Didën

Këtë 9 Maj, familja e nderuar Dida në Krumë të Hasit, perkujton njeriun e saj të dashur dhe të paharruar, kujton Tahir Diden në nje vjetorin e ndarjes se tij nga jeta në të gjallë. E kujtojnë Tahirin me dashuri e respekt të gjitha ata që e kan njohur ...

Zeqir Lushaj: Jashtë përgjegjësisë

Për lirinë, dhat jetën,Rreth, 28 mijë,Se ç’bëmë,Ne të tjerët,Më tutje,Ju,S’keni përgjegjësi! …!Ndaj,Kur flasim të vërtetën,Që, nuk duhet të luaj ...

Zeqir Lushaj: Kush ma nguci Dukagjinin?!

Gjithkush është i lirë,Le ta kuptojnë Atë,…Si të donë! Lek Dukagjini,Ka qenë më i përparuar,Se shumë… në kohën tonë! …!Sot, me dhjetra gazetarë,Vriten, kudo nëpër Botë,(Sa shumë, …vitpervit!) ...

Zeqir Lushaj: Pak njerëz të njohin sa unë

Vjersha është shkeputur nga Cikli (i pabotuar ende) me titull E MADHE ËSHTË SHKODRA, kushtuar 10 personaliteteve shkodrane si dhe disa miqeve shkodranë të autorit neper vite.Sot e nxora nga Cikli ...

Zeqir Lushaj: Njeriu i paqes

Më i madhiI shekullit të 20-të,Sot, u nda nga jeta…,(Nga jeta në të gjallë).Hyri,Në shtëpinë e shpirtërave,–Shkofsh i bardhë!Papa Gjon Pal ! Veshur,Me të gjitha lavdet,Trupi,Iu kthye tokës.Shpirti,Mbretërisë së qiellit ...

Zeqir Lushaj: Hoxha... për xhaminë

Pse ankohemi për Enver Hoxhën,Që kishës e xhamisë, ju vuni drunë?Janë, besimtarët-zyrtarë, të Tiranës,Shkatrrimtarë të shpirtit, më shumë! Si hyka Njeriu i Zotit,në këto pazare,(-Uaaa! Edhe vet Dreqi, po ban ...

Zeqir Lushaj: Njeriu - bjeshkë

Ndoshta edhe të lodha, por, ja…, erdhëm në fund të librit tim modest. E di, si me qenë bashkë me Ty tani, se, për disa shkrime do të thuash – Sa mirë!, dhe, për disa: -Ç’ja ka fut Zeqiri kot!! Jam dakort, me të dy qëndrimet. Dhe, jo sa për oportunizëm ...

Zeqir Lushaj: Baladë për Bacë Bajramin

Mallkonte nëna veten,për fatin e zi,tek luftonte me jetën,atë nate që t’lindi Ty. Të lindi në udhëtim,rrugës në karrocë,në vargun e mjerimit,që s’kishte të sosë...

Zeqir Lushaj: Kur po del çikë me shëtitë

Kur po del çikë me shëtitë,po merr rruga tjetër dritë.Trupi yt, si lis zabeli,ç’ka me ba, moj Unë i mjeri?Hije t’ka fustan i hollë,fytyra Jote – lulemollë!Kaçurrela, flokte mbi supe,kadal çikë, se mendt m’i hupe.Ma kadal, moj lulja e bardhë,kam shumë ditë, mrapa tuj t’ardhë! ...

Zeqir Lushaj: Simbol për dashurinë

Pse e dhe’ at’ Besë,(aq më shumë),kur kishe përpara,një 12-vjeçar-fëmi?…!Pse e mbajte at’ Besë,(me aq durim oj Ti çikë)me fanatizëm legjendar,që shkoj… në tragjedi? ...

Zeqir Lushaj: Çikë hasjane...

Si fllad bjeshke në çetina,çikë hasjane je ma e mira.Kush po t’sheh çudi po ban,për sytë ty bash si filxhan.Po e man veten si bostan,je e mirë, nuk kie ç’ka ban.Floktë e tua janë açik,si gojfili në Pashtrik...

Frrok Vukaj: Në dy rreshta njoftim

Ju dëshiroj gjithë të mirat.Po ti nisi këto dy rrjeshta njoftim meqë para disa ditësh kam qenë në një varrim në Babru. Atje, krejt rastësisht (se nuk kisha qenë ndonjëherë në ato varreza), pashë varrin e Nënës suaj Shkurtë si dhe të vëllait tuaj Ukës, që ishin ngjitur me njëri-tjetrin...

Zeqir Lushaj: Heroi i gjallë Tommy Lopez

Portreti i një njeriu mund të behet në shumë mënyra. Kështu edhe portreti i Heroit tim të sotëm, veteranit të luftës në Irak, amerikanit sypatrembur, 33 vjeçarit Tommy Lopez ...

Lushaj: Po ku je moj kushe e dashur?

Ka të drejtë Lela që mërzitet bile edhe na kritikon se nuk jemi sa duhet korrekt me bashkpunëtorët. -I kërkoj matrialet e mia të botuara në ZSh dhe nuk i gjej kërkund,-më thotë ajo, -Pse kështu?-Kërkoj në faqe ku janë botuar e nuk më dalin… I kërkoj në fotot e ZSh-se e nuk i gjej… I kërkoj tek faqja ...

Lushaj: Komunikim vëllazëror

Edhe per dijeni te lexuesve e simpatizanteve te shumte te gazetarit Selim Nengurra, ju sqarojmë se zoti Selim kohet e fundit, nuk ka qene shumë aktiv në faqet e ZSh-së me publikimet e tij edhe nga do halle e nevoja familjare. Kryesorja, nusja e tij e dashur Nusha, ka kaluar në dhjetor një operacion të veshtire por që per fatin e asaj (edhe të Selimit), doli me ...

Zeqir Lushaj: Kirurgu i famshëm amerikan Dorian J. Wilson

Mbas 11 ditë qendrimi në një ndër spitalet me emër të mirë të Nju Xhersit, (Spitali me emrin e Shenjëtit), mjekja kirurge që e kishte në patronazh si paciente gruan time Sabrien, na tha në esencë, këto fjalë:-Gjendja e Sabries është shumë serioze. Melçia e saj ka arritur në dimensione të frikshme ...

Zeqir Lushaj: Gota e mërgimtarit

Në kohën e re, e,Në kohën e vjetër,Një gotë, (plus),Në sofrën e shqiptarit.Më parë ruhej,Për udhëtarin e pastrehë,Sot, le të jetë– Gotë e mërgimtarit...

Zeqir Lushaj: Shtëpia e Brahim Alisë

Bash (ish),e para shtëpi,tu Kisha e Grisë,Edhe sot i thonë:-Shtëpia e Brahim Alisë.Sa herë,Kur punonim në ato ara,Kur uleshim me pushue,Baba me thoshte:-A i sheh bir, këto të pesë arra? ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora