E premte, 12.07.2024, 04:52 PM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Dhuratat

E merkure, 25.12.2013, 04:41 PM


DHURATAT

 

Nga Zeqir Lushaj

 

Ka qenë edhe në traditë,

Zakoni i bërjes dhuratë,

Në kohët tona moderne,

Po kthehet në postulatë!

 

Në rastet e gëzimeve,

Nga më të ndryshmet,

Si zogjtë shtegtarë,

Dhuratat fluturojnë…,

 

Ndenjën krahpërkrah,

Shikimin syndërsy,

As shtrëngimin e duarve,

Dot se zëvendësojnë!

 

Është një mënyrë e mirë,

Të kujtojmë njëri-tjetrin,

Në vend që të na gëzojnë,

Ma shumë po na prekin!

./.

-Nga libri “Vdekja e varreve”, fq 132-

(Per ZSh-në, nga NJ, USA, Dita e Krishtlindjeve, 25 Dhjetor 2013)(Vota: 11 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora