E hene, 04.03.2024, 02:06 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Tuj ndie Bik Ndojën

E enjte, 11.07.2013, 07:06 PM


TUJ NDIE BIK NDOJËN

Nga Zeqir Lushaj

Legjenda e kenges qytetare shkodrane,  Bik Ndoja,… (Biku), tani 90 vjeçar

 

Në Vermosh,

Pezull qëndron bora.

 

Në vargmalet e Krajës,

Psherëtima, sikur ndalet.

 

Dedë Gjo Luli,

Gati, për me i rrudhë!

 

Livorja në dorë,  * 

Pret pak, nuk kallet!

 

Edhe Vranina, e Osos,  **

Në qetësi ka ra…!

 

-Hajr , e baftë Zoti!

Ç’ka u ba, bre vëlla?

 

…!

Ç’do gja n’rregull!

Si me kënë, në dasëm.

 

Po ndiejmë, Bik Ndojën:  ***

“Ooo…, ç’po punojshin tre vëllazën…”

        ./.

  *Shkodranët, rrevoles i thonë “livore”!

 ** Eshtë fjala për luftëtarin legjendar, Oso Kuka.

 ***Bik Ndoja, këngëtar i mirënjohur shkodran, mjeshtër i këngës popullore-   

  qytetare, interpretues (edhe) i kangës së Kalasë së Rozafatit.(Vota: 18 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora