E merkure, 21.02.2024, 11:47 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Jashtë përgjegjësisë

E shtune, 04.05.2013, 03:59 PM


JASHTË PËRGJEGJËSISË

 

- Martirëve të Kombit -

 

Nga Zeqir Lushaj

 

Për lirinë, dhat jetën,

Rreth, 28 mijë,

Se ç’bëmë,

Ne të tjerët,

Më tutje,

Ju,

S’keni përgjegjësi!

 

…!

Ndaj,

Kur flasim të vërtetën,

Që, nuk duhet të luaj,

Betohemi:

Për nderin,

Për gjakun tuaj.

./.

Tiranë, Maj, 1972

 

-Nga libri “Hija e vendlindjes”-(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora