E enjte, 22.02.2024, 08:25 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Kush ma nguci Dukagjinin?!

E premte, 03.05.2013, 09:09 PM


Sot, është Dita e Gazetarëve, dita e shtypit të lirë

 

KUSH MA NGUCI DUKAGJININ?!

 

-Shpesh flasin për Kanunin, edhe ata që nuk ia kanë idenë Atij…-

 

Nga Zeqir Lushaj

 

Gjithkush është i lirë,

Le ta kuptojnë Atë,

…Si të donë!

 

Lek Dukagjini,

Ka qenë më i përparuar,

Se shumë… në kohën tonë!

 

…!

Sot, me dhjetra gazetarë,

Vriten, kudo nëpër Botë,

(Sa shumë, …vitpervit!)

 

Para 500 vjetësh,

Në Kanunin e Lekës,

Ata, mbroheshin, açik!

 

Aty shkruhet,

(as ma shumë as ma pak):

“…Lajmësi, nuk vritet,

Lajmëtari, nuk bjen në gjak!”

------------

-Nga libri “Vdekja e varreve”-(Vota: 11 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora