E marte, 16.04.2024, 01:22 AM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Simbol për dashurinë

E merkure, 13.02.2013, 08:53 PMJemi në javen e Shen Valentinit

SIMBOL PËR DASHURINË

Nga Zeqir Lushaj

“Kush prish punë nga dashuria,
I ardht haqesh  Perendia…”

-Duke dëgjuar në Internet, këngën e Rushe Rexhës-
(Kënduar, nga rapsodët e mirënjohur të Hasit, Hysen Dida e Rrustem Çela)

…!
Pse e dhe’ at’ Besë,
(aq më shumë),
kur kishe përpara,
një 12-vjeçar-fëmi?

…!
Pse e mbajte at’ Besë,
(me aq durim oj Ti çikë)
me fanatizëm legjendar,
që shkoj… në tragjedi?

Rushe Rexhja-shembull,
për dashurinë-simbol,
për vete, u sakrifikua,
neve na ka lanë boll.

Rushe Rexhja-legjendë,
(në identitetin e shqiptarit),
me emrin e madh-BESA,
në pritje të gurbetqarit!

…!
Helm e pa helm, të gjithë,
(nga vetja a nga Zoti),
jemi në at’ botë një ditë,
si  vullnetar, si tuj pritë.

…!
Ç’farë të bëjë më shumë,
(për të Drejtat e Njeriut),
një vajzë malësore-Rusha,
(Rushe Rexhja, e ngrata),


Këtu e një shekull me parë,
ajo dha jetën, e ne sot,
kujtojmë, - ç’farë po bajmë,
tuj citue…, deklarata.

…!
Në këto troje, me shekuj,
(nga kohë e Pirros së Eprit),
tragjeditë e jetës i thonë:
-Ndal!  …edhe Shekspirit.
./.


Dyshja e këngëtarëve të Hasit: - Dida-Çela.

(Teksti është nxjerr nga libri “Si n’kurbet bre vëlla” që autori po pergatit per botim)
-Per ZemraShqiptare, Java e Shen Valentinit, Shkurt 2013-(Vota: 12 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora