E diele, 25.02.2024, 06:11 PM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: I ndriti zemrat ABC-ja

E enjte, 08.11.2012, 07:35 PMNjë jetë luftë, një shekull Pamvarësi (10)

I NDRITI ZEMRAT ABC-ja

– Mësuesit patriot, Sali Morina –

Nga: Zeqir Lushaj
Kendojnë: Ibrahim Muça e Islam Mustafa

Siç i ndrit malet rrufeja,
I ndriti zemrat ABC-ja.

Tuj luftue për dite ma t’mira,
Jetën shkriu Sali Morina.

Gjuhës Shqipe, si kristali,
Mësuesi ynë gjithçka ja fali,

Janë shumë shkolla në Shqipëri,
Që e nderojnë emrin e Tij,

Prej Tiranës historike,
Mësuesi i parë i gjuhës shqipe,

Plot me mall po vjen në k’to anë,
Drejtor shkolle n’Gjakovën Nanë.

Shume heroj e heroina,
Nxansa t’msuesit Sali Morina.

Tuj përhap popullit dritën,
Nxanëse e pati Shotë Galicën,

Asim Vokshin e Hajdar Dushin,
I pat msue qysh me ngrit grushtin.

Tuj luftue, Ai për vatan,
Sekretar, i Bacës Bajram.

Për lirinë e Kombit tonë,
Pushka e Penda bashkë gjithmonë.

Emri i msuesit kurrë s’harrohet,
N’gjenerata do t’kujtohet!!(Vota: 19 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora