E merkure, 24.07.2024, 10:23 AM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Nanë Tereza, Nana e Globit

E diele, 21.10.2012, 12:55 PMNjë jetë luftë, një shekull Pamvarësi (5)
 
NANË - TEREZA, NANA E GLOBIT!

Teksti: Zeqir Lushaj
Këndojnë: Dida-Çela-Kovaçi

Nanë Tereza, Nana e Globit,
Dora e saj si dora e Zotit.

Zemrën t’bardhë si bjeshkët tona,
Shpirtin t’madh, sa Fushë-Kosova.

Mbushë besim e krenari,
Pshtoj nga vdekja mijëra fëmijë.

Ju dha jetë e dritë në faqe,
Çmimin “Nobel” mban për paqe.

Nanë Tereza s’asht n’Kalkutë,
Shpirti i Saj kudo asht futë,

Asht me t’smurtë nëpër spitale,
Me t’pa strehët në rrugë të madhe.
 
Gonxhja Jonë, simbol i jetës,
Shpija e zemrës, për t’vobekët,

Jeta e Saj, nuk don komente,
I thonë: – Nanë! Pesë kontinente!

Tiranë, 1988

-Nga libri “Fjala mbi tel…”, faqe 32-33-(Vota: 13 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora