E merkure, 21.02.2024, 08:45 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Një kangë - kujtim

E hene, 05.11.2012, 07:34 PMNjë jetë luftë, një shekull Pamvarësi (9)

NJË KANGË – KUJTIM

– Kushtuar Artistes së Merituar, çikës së Dragobisë, Fatime Sokoli –

Teksti: Zeqir Lushaj
Kendojnë: Ibrahim Muça e Agim Osmani

Moj Tropojë , moj kështjellë e lashtë,
Djemt e çikat shumë t’kan dashtë,
Kush me pushkë, a çifteli,
Tan’ kan ba diçka për Ty.
Shumë i këndoi lavdi këtij trolli,
Çika jonë, Fatime Sokoli.

Kush na i ngriti zemrat peshë,
Kush e çoi zanin në bjeshkë,
Kush i këndojë punës e trimërisë,
Sikur Çika e Dragobisë?
Kangët e zemrës gjatë gjithë kohës,
Shqiprisë – Nanë, edhe Kosovës.

Kur kndon Ti motra Fatime,
Bjeshkët e nalta bien n’mendime,
Shotë Galica e lue kapuçin,
Thrret Asimin e Hajdar Dushin,
Mic Sokoli e thërret Malësinë,
Bacë Bajrami e ngjesh alltinë.

Vitet shkojnë e malli shtohet,
Vepra Jote kurr s’harrohet.
Zani yt, vetëm do t’rritet,
Jetë asht vepra jo veç vitet,
Shkove e re, por, plot nderim,
Po ta kndojmë një kangë – kujtim.(Vota: 10 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora