E enjte, 29.02.2024, 09:44 PM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Dialog politik

E hene, 24.06.2013, 06:22 PM


Dita e zgjedhjeve në Shqipëri

 

SHKËRDHAAATË!

-Dialog politik, Tiranë, 1993 –

 

Nga ZEQIR LUSHAJ

 

O Ti…, o Unë!

 

…!

-Katër tesera partie,

Të katër partive kryesore,

I kam sot në xhep, burazer.

 

Më ke dasht’ (at’herë),

Në kohë të vështira,

Për Ty keq më vjen.

 

Komunizmin do ta shaj,

Ty? Ah, Ty të kam mik…

Dhe … do të të mbaj.

 

…!

E shikova me dhimbje,

Duke qeshur, i thashë:

(Jo me inat):

 

-Ah, moj shkërdhaaatë!

(Kjo fjalë ofenduese,

Jo vetëm për gratë).

* * *

Nuk ma mori për keq,

Me zgjati dorën e tha:

-Tani po ik.

U ndamë,

Para Muzeut të Diktatorit,

…Edhe sot… e kujtoj…,

si “armikun…=…mik”!

./.

-Marrë nga libri në dorëshkrim “Rrokada…(politike)”-

(Per ZSh-në, dita e zgjedhjeve në Shqipëri, 23 Qershor 2013)(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora