E hene, 04.03.2024, 01:28 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Sot mbarova rakinë e Lefterit

E diele, 15.09.2013, 04:03 PM


Fletë ditari

SOT E MBAROVA RAKINË E LEFTERIT…

 

N?se n? let?rsi nuk hyn dhe jeta jote, at?her? ti nuk di ç’t? shkruash. -Drit?ro Agolli-

 

Nga Zeqir Lushaj

 

vertetë që

sot e mbarova

rakinë e Lefterit *

 

(ditë e diele-pushim

një gotë me një kafe

…si aksilerim)

 

kishte mbi tre vjet

o lum jarani, (o miku im)

rrinte te shtepia në Shengjin…

 

…!

kujtova shumë miq e shokë

(miq e shokë mallakastriotë)

nga prapa diellit ku jam sot

 

…më të mirë e më të fortë se rakia

janë vet mallakastriotet - i besoj

(të majtë e të djathtë si miq = njësoj)

 

…!

Dikush do të thonë se:

-Zeqooo…! -të paska zënë rakia!

…se mos jam i pari o lum zotnia?

 

bile-bile, (rrezik se)

po e lexoj vjershen miku i vjeter

më dërgon prap…një damixhan tjeter.

./.

*Lefter Duraj, një (ish) koleg dhe miku im, nga Kalenja e Mallakastres

 

-Per ZSH-në, sot (prodhim dite), nga NJ, USA, e dielë 15 shtator 2013-

 (Vota: 23 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora