E merkure, 06.12.2023, 06:57 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Njatjeta o Shaban Braha

E marte, 03.12.2013, 07:59 PM


NJATJETA O SHABAN BRAHA

Nga Zeqir Lushaj

Të dashur lexues të revistes sonë:

Libra po botohen shumë dhe është një gjë teper e mirë, e mrekullueshme. Dhe ne, jo per te gjitha mund te flasim, jo per te gjitha mund te shkruajme.

Po per kete liber me 473 faqe që po ju informojmë sot, çka ka të veçantë?

Me kete liber te ardhur nga Shqiperia në Amerikë, me erdhen dhe më emocionuan tre miq të mij të vjeter:

1. Autori, Shaban Braha. Një nga kosovarët e parë që kam njohur në ato vite … Por, e theksoj;-kosovar ama! Le të jetë ky publikim edhe si një urim në 80-vjetorin e lindjes së tij.

2. Petrit Bezhani, redaktori i ketij libri, shok e mik i imi i viteve të rinise dhe koleg në gazeten emermirë të kohes “Zeri i Rinisë”. Petriti, ishte, eshte dhe mbetet nje njeri xhevahir.

3. Percjellesi i ketij libri, “dorësi i saj”, bashkfshatari dhe miku im i femijërisë publicisti Musli Ramë Matoshi.

Edhe per lexuesit, le të jenë të mjaftusheme keto pak radhë per ti njohur (thjeshte si prezantim), me librin historik të një burri të mirë e të zoti, por edhe per të tre miqtë mi që më permalluan me ketë kujtesë prej matan kontinentit.
(Vota: 16 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora