E diele, 24.09.2023, 12:18 AM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Nga kushedi pse!

E diele, 09.02.2014, 09:00 PM


Në vend të Një Cikli per Bjeshkët

(NGA KUSHEDI PSE!)

Zeqir Lushaj

 

-Lkeni dhe Rudinat e Lkenit, në Shtyllë të Grisë, ku është rritur vet autori-

 

…!

Të lodhura…

(Nga kushedi pse!)

Bjeshkët,

Një ditë,

Si papritur,

Shkundën krahët,

…Na vërvitën,

Në breg deti!

 

…!

Sa ta marrin veten

Pak,

Dhe… prap

Do të na tërheqin…

…Si magneti.

./.

------------

-Nga libri në dorëshkrim “Duhama e Valbonës”-(Vota: 77 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora