E diele, 25.07.2021, 05:13 PM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Jeta e mësuesit, në mijëra jetë

Çdo njeri, i çdo moshe a profesioni, i çdo partie a grupimi shoqëror, që ka kryer një shkollë të madhe apo të vogël;është e pamundur të mos kujtojë mësuesit e tij, ata që me punën...

Zeqir Lushaj: Nuk pa rrugë tjetër

As n’mërgim, pa babë e nanë, UDB-ja , rahat nuk t’lanë. Naser Shatrin, me shpi n’Tamoc, Milicia e thrret n’Istog. Katër ditë e provokojnë, Që shqiptarët t’i spiunojnë!...

Zeqir Lushaj: Dhurata e Nanës

- Më 24 korrik 2011,nana e ime e dashur Shkurte,në moshën mbi 100 vjeçare,u nda nga jeta në të gjallë dhe u varros me nderime në Babru të Tiranës . Fjalën përcjellëse e mbajti Ramë Muja i Grisë. Edhe sot,100 vjeçare, Rrin,ma drejtë se nuset, …Ulur,në divan! Gjithnjë buzëgaz, Fletë rrallë,dhe,hala, …“Gabime” nuk ban ! Mendoj për vuajtjet Tua, …Një shekull,(oj nanë), Nuk kanë qenë aq pak ! E,ç’ka mendoj Unë Shumica,të padrejta, Që kurrë,si pate hak ! Në djep,2-vjeçare, Pa vëlla,pa motër, E vetmja shpresë n’atë votër...

Zeqir Lushaj: Udha e bjeshkës

Ta duam këtë emër:-Shtylla e Grisë! Dije mirë,kallxoja gjithëkujt,o djalë: -T’ja dijmë kimetin…,është hyjnore, Aty jetohet…,bash,si në përrallë!...

Zeqir Lushaj: Gjallni në rrënoja

Kala e Lekës,në shekuj një rrënojë, * Rrënojat e Kishës,na flasin edhe sot, Në Milenumin e Ri,shkolla=lendinë: -Gjallni në rrënoja…, jetë e mot !!...

Zeqir Lushaj: Ai vinte nga Bosnja

E quajnë Fadil Beshiri. Banon në qytetin e Gostivarit, në rugën Sllobodan Popovski. Eshtë 26 vjeç dhe ka një djalë e një vajzë. Ka fjetur një natë, ”mysafir, pa njoftë pa ditë...

Zeqir Lushaj: Flamur e Shqipe

Kan shkrue shekujt në gurët e trollit, Veç bashkimi asht forca e kombit. Kështu tha n’Lezhë Shpata e Skënderit, E tha n’Kosovë Lidhja e Prizrenit. E tha Vlora e Korça plakë, E tha Drenica, n’tym e flakë...

Zeqir Lushaj: Përjetësisht në udhën e dritës

Megjithëse jashtë fryn një erë shumë e fortë dhe shiu bie me rrebesh,qindra veteranë,të rinj e të reja,pionierë e fatosa nga kantjeret e Fierzës heroike e nga fshatrat e ndryshme ...

Zeqir Lushaj: Fjala e thyen pushkën

Për ndonjë politikan të sotëm, që rastësia e ka nxjerrë në krye (edhe ai, çuditet me karrikën e vet, e në monolog, thotë: Sa vonë kam ardhur unë këtu!), fjala “bariu i urtë’...

Zeqir Lushaj: Fifi im…!

…Sot shtëpia ime,(e re,tre-katëshe),në Tiranë,mbetet nën kujdestarin e Fifit! Ai, është,në këtë fillim-viti, i vetmi banor (rezident) i saj!! Motra , që banoi aty...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora