E merkure, 19.06.2024, 04:16 AM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (XIII)

E diele, 29.01.2012, 07:58 PM


-DREJTORI (HISTORIK) I LEK-BIBAJVE

BALLINA E LIBRIT…, dhe më poshtë…,

(Shkëputur nga libri “Krenari për vendlindjes”, faqe 38)

 

…MITROLOZ, PO QET MËRTURI

 

Kosovë trimja, po çon fjalë:

-Kush ma qet zanin në Shalë?

 

Tym per tym, kush t’jesh me dalë,

Nuk ka plumba, trimat me i’ndalë.

 

Janë bashkue Nikajt, te tanë,

Kan kcye lumin e dalë mat’anë.

 

E i kan thirrë fisit t’Mërturit,

Me i’bashkue djemt e barutit.

 

Me i’bashkue djemt e fisit,

Me i’nisë luftën Nil Bogiçit.

 

N’at’ Qaf t’Kolçit, ka hip djelmnia,

Ka krisë pushka, asht’ tundë Malsia.

 

Tahir Sokoli, mustaqe-gjati,

Po e merr pushka e s’po i del gjaku.

 

Ç’po ushton, ky mali i Drelës,

Kërcet pushka e Kamer Prelës.

 

Dirgjen shkijet, gur mbas guri,

Mitroloz po qet Merturi!

 

Ç’ka ka thanë, Ai Nil Bogiçi:

-Se s’ka djem, toka e k’tij fisi!

 

Bre Bogiç, mbylle tefterin,

T’vrasim Ty, e t’zamë asqerin.

 

Se ka djem Nikaj-Mërturi,

M’bijnë si lisat e t’fortë si guri.

 

Janë kala, këto bjeshkët e mia,

S’të lëshon-gjallë, me dalë Malsia.

./.

(Shkëputur nga fq. 52-53 e këtij libri)

 

- Më poshtë, diçka nga jeta e Frrokut, në 16 rrjeshta!-

Autori i këtij libri, Frrok Vukaj (majtas) dhe redaktori

i revistës ZemraShqiptare, Zeqir Lushaj, shokë bange

në shkollën e mesme Pedagogjike “Shejnaze Juka”.

Dalë në foto,  para bustit të Pashko Vasos,

Shkodër, 1963.(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora