E merkure, 28.02.2024, 09:37 PM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (VII)

E marte, 20.12.2011, 07:42 PM


EZOPI…, I VRANËS SË VOGËL

 

------------------------------------------------

(Poshtë ballinës, tri poezi nga ky liber)

 

 

 

---------------------------------------------------

Poeti i njohur lek-bibas ,Anton Papleka, është redaktor i librit të

Marash Mëhillit, per poezinë e të cilit, në parathënie, Ai thekson:

 

 

---------------------------------------------

Në librin tjetër, “Budallai dhe era”,

Që mos t’ja hajmë hiç, hakun burrit,

Nuk është më, poeti Marash Mëhilli,

Por, Ezopi…, Ezopi, i Nikaj-Mërturit.

(Miqësisht, nga Zeqiri)

 

(Më poshtë, disa të dhëna, për ata që nuk e njohin Marashin).

 

 

--------------------------------------------------

(Per revisten ZemraShqiptare, redaktori në USA, Zeqir Lushaj)

 

 (Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora