E enjte, 07.12.2023, 02:22 PM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Allafranga…!

E merkure, 21.09.2011, 06:36 PM


Shtëpia në kodër, tu Blini i Grisë, (Foto: Kolë Progni)

 

 

ALLAFRANGA…!!

-Fletë ditar, Gri 21 gusht 2011-

 

Nga Zeqir Lushaj

 

!

Në oborr, nuk hyhej,

Gjithkund, kaplue therrat!

Kapërcyem trinën, hala-hup,

Si të burgosurit, mbi telat.

 

Nga mbretëria e ferrave,

Në pulpë, m’u ngul një gjëmbaç,

Duhej, një dëshmi, aty, ku u rrita,

Dënim më të lehtë, nuk ka se kaq!

 

U solla, një herë oborrrit,

Me “shoqruesit” e mi, si të mpirë,

Nuk desha, as nuk hyra brenda,

Pse-hen, kush don, e kupton mirë!

…!

E kreva denimin, me dy pika gjaku,

(-Allafranga, ma, të mos na vish !!),

E mbyllëm vizitën dy orëshe, te Shabani,       1)

Ku na priste…, gjel-kokoshi, mbi qervish !      2)

                        ./.

1.Shaban Ademi, -djali i axhës, qendrestari i vetëm i trollit të vjetër të Selmanve të Grisë.        

2.Qervish,-gatim karakteristik i Tropojës. Miell misri, pak gjalp dhe lëngu i pulës.(Vota: 18 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora