E enjte, 22.02.2024, 07:24 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Lindja dhe fati i Drinit

E diele, 19.06.2011, 06:33 PM


Nga festivali ndërkombëtar të manifestimit ''Drini Poetik'' në Prizren*

 

Zeqir Lushaj

 

LINDJA DHE FATI I DRINIT

– Pak histori dhe pak gjeografi –

 

Ohri, i mblodhi forcat,

Pogradeci, e ka shty,

Struga, ja çeli shtegun,

Të trija bashkë,

Lindën, lumin DRI!

 

Manastiri,

I dha bekimin:

– Nisu, trimi im!…,

Dhe,

Drinit ia shtërngoi dorën.

 

Malet,

Do t’i çashë,

Mespërmes…, dhe,

Mos kërko fat tjetër,

Veç, bashkimit me Valbonën!

 

*Në mungesë të autorit, Zeqir Lushaj, vjershën e lexoi Kadri Mani(Vota: 10 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora