E diele, 14.04.2024, 07:02 PM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Hoxha..., për xhaminë

E marte, 03.05.2011, 07:58 PM


Zeqir Lushaj

 

HOXHA…,PER XHAMINE

 

-Duke ndjekur lajmet për Shqipërinë…, USA,dhjetor 2010- maj 2011-

 

…!

Pse ankohemi për Enver Hoxhën,

Që kishës e xhamisë,ju vuni drunë?

Janë, besimtarët-zyrtarë,të Tiranës,

Shkatrrimtarë të shpirtit,më shumë!

 

Si hyka Njeriu i Zotit,në këto pazare,

(-Uaaa! Edhe vet Dreqi, po ban çudi),

Hoxha=palë,në politikën ngatrrestare,

-A i doni votat?...Ndërtoni një xhami !!

…!

Europa plakë,(i lutemi për “martesë”),

Rrin kundruall,nuk flet,por shënon,

Buzëqeshën,edhe punën faqe-zezë,

Kur vjen hesapi, penin nuk e lëshon!

 

Habitet ,Perëndimi,(krejt Kristian),

Me Hoxhën,që kerkon bashk-jetesë,

“Ky,që shet shpirtin,për mur me tulla,

Do përdhosi vlerat tona…, për Besë !”

 

Deri kur kështu,të dashur vëllezër,

(Dhe,për dështimet,fajsojmë Botën!),

AND-ja,jonë,përjashtoka përparimin,

-Na bani xhaminë,- t’ju japim votën!!

 

Tash sa shekuj,feja ndarë nga shteti,

(Në Albani,qe ndarë edhe nga Jeta!),

Oooh,sa i qetë,(do të vdes ateist ),

Rroftë enigma! Zhgënjen e vërteta!

                   ./.

(Nxjerrë nga libri “Mbrojtja (pa avokat)”, që autori Zeqir Lushaj,e ka ende në dorëshkrim)

 

Sqarim: Nuk jam kundra xhamisë as kishës, por jam kundra politizimit të tyre, nga kushdo qoftë ai.(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora