E marte, 21.05.2024, 11:38 PM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Stafeta e trimave

E enjte, 10.03.2011, 07:44 PM


Zeqir Lushaj, NJ, USA 1999

zeqirlushaj@msn.com

 

STAFETA E TRIMAVE…

 

Isa Begi,

Futi mashkujt në grykë të topit,

Vetëm në emër të lirisë.

Beteja e ashpër mbi urë,

Skuqi lumin në Ribnicë.

 

 Bacë Bajrami,

Në shpellë të Dragobisë,

Gjë mangut nuk ka lanë,

…Dhe Hazhi Zeka:

“Nuk kurseu mallin as gjanë...”

 

Adem Jashari,

Nguli thembrat në oborr,

S’u tund nga trolli i vjetër.

52 burra e gra, (Jasharaj),

Mbushën livadhin me varre,

Në krah të kullës, në anën tjetër!

…!

Ecën stafeta e trimave,

Me shumë e shumë të tjerë,

E, dimri… po dimër,

…Kur do të bahet verë!?  

                 (Vota: 10 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora