E marte, 21.05.2024, 11:21 PM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Fola me princin, Lek Dukagjini!

E diele, 06.03.2011, 08:57 PM


Zeqir Lushaj

 

FOLA ME PRINCIN, LEK DUKAGJINI!

-Besojeni këtë intervistë…, paçka se, isha në andërr! –

 

…!

Në një gjumë të thellë,

(Andërr…, natë dimni),

 

Në Shtek të Dashit,

(Të Shtyllës së Grisë),

 

U ndodha, kambëkryq,

Me princin, Lek Dukagjini!

 

1.

E pyta, pak me salltanet:

-Ku je, Figurë?

 

M’u përgjigj, prerë:

-Ju, “-kah po i kullotni”?

Unë, këtu jam, qyshkurë!

 

2.

Meqenëse u takuam,

(Qoftë e bekuar kjo ditë!),

 

A pranoni, Princ i nderuar,

Te ju marr, nje intervistë?

 

Ju ra mustaqeve, me pëllëmbë

Hijerandë-serioz, foli:

 

-Eeeu! Megjithë qejf,

Qysh jo, he burrë?

 

Nuk i shmangem kurrkujt,

…Kalemxhinjve-ma:-kurrë!

     

 

3.

I kallxova se:

-Në monizëm,

E kemi sha Kanunin Tand!

 

Përgjigje:

-Mos folni keq për Kohët,

Se, bani ma shumë dam!

 

4.

 thashë:

 -E shembëm Komunizmin,

Se ishte shumë i keq!

 

M’u përgjigj:

-Edhe të keqen, legjitime,

Lereni në punë të vet.

 

5.

E pyeta:

-A mund të jemi, (ne),

Ish-komunistët, demokratë?

 

Tha:

-Mirë…, qe po mundohi,

Por, nuk ju ka shumë grat!

 

6.

Kur i thashë:

-Me politikë, po merren,

Përditë, edhe granija!

 

M’u përgjigj, serioz:

-Nuk ecen, në gra,

E shkretë-Mbretnia!

 

7.

Ju ankova:

-Kemi ligje të mira,

Por nuk zbatohen!

 

Më tha, me bindje:

-I keni marrë nga t’huajt,

…Nuk asimilohen!

 

8.

E pyeta:

-Pse Kanuni Jot,

Mbijeton, tash 500 vjet?

 

Hazerxhevap:

-Asht prodhim i vendit,

Asht, nga trolli i vet!

 

9.

I thashë:

-Kemi hall se,

Duam të hyjmë në Europë!

 

-Mjedis saj, na fali Zoti,

Nuk lue (jo), kjo Tokë!

 

10.

Po-po,-more zotni Lekë,

Por, mbetëm të izoluem?

 

-Për të qenë vetvetja,

Nëpër shekuj luftuem!

 

11.

Pak, me kuj,-i thashë:

-Ky, po më duket,

Si koncept komunist!

 

Me shikoi mrrolshëm:

-Edhe Ti, e paske hangër…!

Dhe ma bani me gisht.

 

12.

I thashë se:

Kur vdiq Skenderbeu,

Thonë, aq shumë ke qa’!

 

Shpejt ma priti:

-Gjergj, -ishte Një,

…Ai nuk vjen ma!

  

 

13.

E njoftova:

-Një shkrimtar i huaj,

E akuzon Prijësin tonë,

Për hakmarrje dhe zullum!

 

M’u përgjigj:

-Me luejt derën në thinxa,

Nuk duhet punë-shumë!

 

14.

I ndëruar Princ:

-Pse, e ke lanë,

Gjakun për gjak?!

 

…!:

-Aaa!...Ashti i Kanunit,

Tjetër rrugë nuk pati.

 

15.

Shumë, thonë se:

Femrën, e keni poshtnue!

 

-Gjykojnë gabim.

(Mos i shtini mish dhije),

E kam mbrojt e nderue!

 

16.

I thashë se:

-Dënimin me vdekje,

Ne, e kemi hjek!

 

Tundi kokën:

-E keni hjek në letra,

Duhet hjek në jetë!

 

E pyeta, me shqetësim:

-Si hiqet në jetë,

I nderuar Princ?

 

E rrudhi ballin:

-Kush vret, duhet të vritet,

Dhe, s’ka ma,-Hiç !

 

17.

I kallxova se:

-Europa, sot,

I ban ndryshe hesapet.

 

I kërciti dhambët:

-Ata që na kanë vra,

Po na i pleqnojnë gjaqet?!

 

 

18.

I tregova se:

-Kur vdiq Komandanti,

U shkrehem së qari,

Dhe…, mbas 5 vjetësh,

E nxorrëm nga varri!

 

-Uuuf, bani! Uli kokën,

Dhe…, foli duke tërrfatë:

-Faqe e zezë!

Nuk ashtë shqiptar, ky bidat!

Madje-madje, po deshët me e ditë,

Me Djalin e Hoxhës, get, jeni koritë!

 

 

19.

Kur i kallxova se,
Cilin, sot, kemi të parë!

 

(Qeshi me të madhe):

-Edhe Ba-Mir, edhe Top?

Kurrë nuk kam ndie,

Për t’madhin Zot!

 

20.

Në fund, i thashë:

-Për këtë intervistë me Ju,

Kushedi, ç’ka do t’më thonë?

 

Më shikoi vëngër:

-Tash 5 shekuj…!

Dhe, druheni me folë?

 

 

21.

Droe, kanë  me më thanë:

-Si të besojmë, andërr,

Kur, nuk të besojmë çue?

 

Buzëqeshi, hijshëm:

-Për sa folëm sonte,

…Leni mbi Mue!!

 

22.

E falenderova shumë.

U bana gati që të  ik…!

 

Ma bani me shenj:

-Prit…!

Edhe një dekik!

 

E ngriti kokën,

Më shikoi dreje-ndërsy:

-More lum zotnia;

Prej kah’, t’patëm,Ty?

 

(Buzëqesha, pak me ngrrim,

“A mos ish pyetje-vërejtje,

Për mosprezentim!”)

 

-…Jam, prej midis Krasniqes,

Ma e para shtëpi, te Kisha,

…Katundi Gri!

 

E nguli shikimin,

Ma hoqi drojtjen:

-Eeeuu…!

Po e çove ma gjatë,

Kie me m’dalë kushëri…!

 

23.

Brofi në kambë,

Ma shëerngoi dorën,

Duke më afrue ngat:

 

-Qofsh me nder, zotni:

Po ndahemi,

Per t’u takuar prapë!

…!

 24.

Mendo, i përgjumur:

-Me Lekën e para 500 vjetëve,

U mora vesh…, edhe fjetë!

 

…Po, me bashkëkohësit,

Në Milenumin e Tretë?!

…?!

 

…? (Pikëpyetje),

…! (Pikeçuditje ):

-Gjithkush paska, kandarin e tij .

 

             ./.

 

Shënim: Vjersha “Fola me princin Lek Dukagjini”, është  nxjerrë nga libri

me titull  “Piedestali”, që  autori Zeqir Lushaj, po e përgatit për botim.

  

                                                                           NJ,USA, Mars 2011(Vota: 23 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora