E marte, 21.05.2024, 11:54 PM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Drejtori i burgut

E diele, 13.03.2011, 07:51 PM


Rame Muja (djathtas) me autorin
Rame Muja (djathtas) me autorin
Zeqir Lushaj

 

DREJTORI I BURGUT

 

-Nese,nje dite,do te shkruaj nje Roman,ai,do te kete ne qender,jeten e Rames-

   -Flete ditari,Bajram Curri, vere,2008

 

 …!

Shoku im,

(Shpirterisht,me i aferti),

I te gjithe jetes, (Rama),*     

Qe,tan’ moti i shkoj,

Dyerve te burgjeve,

Per te takuar te Atin,*

 

…Ooo,i madhi Zot !

(Ketu,i them:-OK-ej,

Partise Demokratike!),

Rama = Drejtor burgu,

Asht ba (emrue) sot !

 

…!

Sa Une,Ramen,

Nuk e njeh as Hyra ! *

Jam brenda,

Ne shpirtin e Tij.

…!

…Aaah,Hyqymet-Pushteti,

(N’dac thuej Derzhava),

 

-Sa per Ramen…?,

Ta dini mire,se,sa per Ramen,

Te gjithe te burgosurve,

Qysh sonte,ju hapet dera:

…!

-…Shkoni,ne shtepi !!

                ./.

 

*Rame Muje Ndresha, Gri -Tropoje

*Muje Barami = babai i Rames,me dekada,i burgosur politik

*Hyre Sokolja = nana e Rames(Vota: 18 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora