E premte, 19.04.2024, 11:35 PM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Bashkekzistencë (natyrore)

E marte, 24.05.2011, 07:16 PM


Shkëmbi i Marka Nikës, (më tej, Rana e Hedhur), Shëngjin (Lezhë).
Shkëmbi i Marka Nikës, (më tej, Rana e Hedhur), Shëngjin (Lezhë).
BASHKEKZISTENCE (NATYRORE)

 

Nga:  Zeqir Lushaj

 

-Me pushime,në brigjet e Adriatikut shqiptar-

(Shëngjin,korrik 2001)

 

 

!

Miljona vjet,

Dallgët e egra të detit,

Godasin mbi shkëmbin  e bardhë.

 

Ai,

Veç lahet e pastrohet,

Ju buzëqeshë dallgëve:

-Mirë se keni ardhë !

 

Jetë në luftë. (Pa fitore!),

Secili bën të vetën,

Bashkekzistencë natyrore .

 

!

E pra,

Nëse,Juuu,

I dashur lexues,

Ju pëlqen politika,

 

Shkëmbinjtë ,që lahen,

Mund ti quajmë:

-Pushteti !

 

Zhurmën e valëve :

-Opozita !

 

./.(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora