E premte, 08.12.2023, 03:22 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Katër ‘’B’’…, katër ‘’H’’…!

E marte, 30.08.2011, 07:58 PM


KATER “B”…,KATER “H”… !

 

Nga Zeqir Lushaj

 

…!

Në letrat shqipe,-a’e di,or Ti?

Katër shkrimtarët e parë,

Janë :- priftërinjë dhe Gegë,

Të katërt,fillojnë me “B”… !

 

Të katër,prijësitë e mëdhenj,

Gurë themeli,të këtij vatani,

Atdhetarë,shërbëtor të Kishës:

-Buzuku,Bardhi,Budi,Bogdani .

…!

Në Gegni,(fatkeqësi historike),

Penda,molizet,pa trimërinë (!!),

Katër “H” ,(bashkëkohës,me ne),

Trazuan  jo pak, krejt Malësinë.

 

Katër,nga ma trimat e Tropojës,

Në korrnizën e shekullit të 20-të,

Jo veç,shkronja fillestare :-“H”,

Por,i njëjti emër,ju ra për pjesë!

 

(Hiqini syzet politike,në gjykim),

Kemi,katër Halila,në katër fise,

Gishti tregues,në hekur të ftoftë,

Nuk njeh Halil,(veç),prej Berishe !.

…!

Halil Hoxha…, i Bytyçit,

Halil Beli …,    i Geg-hysenit,

Halil Arifi …,   i Shipshanit,

Halil Haklaj…,rrëzë Shkëlzenit !

 

Nëse Ti, ri-shkruesi i historisë,

Për këtë,ke ndonjë mëdyshe,

Ulu,me qetësi,…po të lutëm,

Dhe,gjëje këtë punë,ndryshe.

 

Katër Halilat,në rend,si më sipër,

Të njëjtin fat,patën dhe garuan,

Banë,ç’ka deshën,sa ishin gjallë,

Ama veç,të katër,u pushkatuan !

  …!                                                                                                                        

                                                                                              

                                                                                           

Mbi 10.000 shqiptarë të vrarë me vet-gjygjësi, në këto 20 vjet të tranzicionit demokratik !!

 

Gjykoje vet,lexuesi i pavarur,

Ti ,kundërshtari,apo miku im:

-Do zgjedhësh,pendën=kulturën,

Apo,ta thesh qafën,se je trim !?

 

Ju siguroj ,(me dorë në zemër),

Pyetja,është shumë e sinqertë,

Sa burra janë plakur,para Meje,

E,nuk mujtin (cok) ,me e gjetë  !

…!        

A’ma,në kohën e shkrimtarëve “B”,

Gjithë ,të parët tanë,ishin katolikë,

Sot,në trevën Dardane,(me famë!),

Minaret e xhamive,naltohen-açik !

…!(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora