E enjte, 22.02.2024, 06:52 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Ajnshtajni, shqiptar (si Unë)

E shtune, 16.07.2011, 06:57 PM


AJNSHTAJNI SHQIPTAR,(SI UNË!)

 

Nga: Zeqir Lushaj

 

-Më frymëzojnë faktet që zgjojnë krenari…!-

 

Ishte një hebre,(izraelit),

Paçka se,

Lindur në gjermani.

 

Se, është shkolluar,

Në Zvicër,

Edhe këtë e dij!

 

Shumë herë,

E përmendi Profesorin,

Në biseda, me shokë e miq.

 

Jetoj, në Nju Xhersi,

Ku,…Ajnshtajni,

Punoj dhe … vdiq!

 

* * *

Sa thash me lart,

Kurrgja e re,

Më duken, hajgare!

 

Ligjrisht, Ajnshtajni,

Është shqiptar = (si Unë),

Kishte,pasaportë shqiptare!

 

./.(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora