E merkure, 21.02.2024, 11:09 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: T’ua ruajmë…, at fytyrë!

E merkure, 13.07.2011, 06:57 PM


TUA RUAJME…,AT FETYRE !

 

Nga: Zeqir Lushaj

 

1.

Omeri i Mujit,

Në shkëmbinj të Alpeve,

U lind,u rrit,

 

Aty,

Edhe u përjetësue,

Ndaj,na shfaqet përditë!

 

2.

Edhe Gjergji,

Gjergji i Gjonit,

Në të njëtën fe,

 

Lindi në kullë guri,

Luftoi në kështjella guri,

Dhe u bë = Promete !

 

3.

Ti, nuk beson?

Shih lart,në fotografi,

Njësuar:-shkëmbi=Njeri !

 

4.

Nuk është fantazi poetike,

As  pjellë e sforcuar,

Per vlera patriotike.

 

5.

Tash,qindra e mijëra vjet,

Legjenda dhe Legjendari :

-I dhan shkëmbit,fëtyrën e Vet !

 

6,

Nëse,ne,pasardhësitë,

Ne,nip-stër-nipër,

Duam të jem  Dikushi,

 

Nëse,vërtetë,andërrojmë,

Andrrojmë…,Një Ditë të Mirë:

-Tua ruajmë …,At Fëtyrë !

 

     ./.(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora