E diele, 03.12.2023, 01:52 AM (GMT)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Të lutem, zoti Agolli…!

E shtune, 17.09.2011, 04:50 PM


-TE LUTEM, ZOTI AGOLLI…!

 

 -Portret i vogël, i një shkrimtari të madh-

 

Nga Zeqir Lushaj

 

-Kush është Ai ?

…!

E njihni, të gjithë,

Dritero  Agolli:

-Të lutem, mos vdis !!

 

…!

Po, po,

Ai është.

Kush nuk e njeh At’ Njeri ?

 

Aty,

Rrjedh kroni,

Në livadhin letërsi !

 

Aty, është djepi,

Fjalën e përkund,

Era…, shqiptariii !

 

Aty asht sentenca,

Filozofia, shkrirë,

Në fjalën e urtë,

 

Ai…, na merr ,

Përdore,

Në letrat e kohës,

 

Na cazitë,

Në modernen,

Krijimtarinë e butë !

 

Argat, në Monizëm,

Argat, kah Demokracia,

Pikë loti-krijimtaria.

…!

Nuk mbulohet, dielli me shoshë,

Ai është shkrimtari,

Ai është poeti,

 

Dritero Agolli,

I lindur artist,

Një Idhull…, prej vërteti !

 

 *  *  *

Kush është Ai ?

…!

E njihni të gjithë,

Dritero Agolli:

-Të lutem, mos vdis !!

        ./.

 

(Vjersha është nxjerrë nga libri “Piedestali”, që autori e ka ende në dorëshkrim)(Vota: 17 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora