E marte, 18.06.2024, 10:33 AM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: -Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (IX)

E hene, 02.01.2012, 08:58 PM


PROFESORI I RAJËS

-Ballina e librit -

(…dhe, në vazhdim, tri vjersha, nga ky liber)

-Shpindina e librit-

---------------------------------------

KOLEGUT E MIKUT TIM, GJON NDOU

 

I nderuar, djali i vetëm i Ndue Pjetrës, ish kolegu dhe miku im, Gjon!

E di se letrat, sot, nuk janë edhe aq në modën e komunikimit, por prapseprap, Unë, këtë mënyrë zgjodha për t’u rilidhur me Ju.

Deshiroj që të jeni të gjithë mirë, si Ti, Zoja, e gjithë të tjerët djem e vajza, nipa e mbesa, ç’ka vijnë mbas jush, në trojet e Ndue Pjetrës së Rajës.

Librat tuaj, mi dha im vella, Nuredini, dhe, Unë të falënderoj shumë që më ke kujtue, (Mbas pak ditësh, në këtë fillim-shtatori, bahen plot 40 vjet që kemi qenë kolegë, në shkollen e thjeshtë, në shkoza të Selimajve të Geg-hysenit).

Sinqerisht, me bahet qefi që shoku-miku-dashamiri dhe ish kolegu im Gjon, bahet autor librash, në tri gjini të rëndesishme: Histori, Poezi dhe  Roman. Unë, deri tani, kam lexuar vetëm poezitë, pra librin “Shkëndija urtësie”… (vazhdon letra…)

./.

 (Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora