E shtune, 23.09.2023, 09:27 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Ka emër…

E shtune, 05.11.2022, 08:03 PM


Sevdail Hyseni

Satira

Ka emër…

Partia ka emër

Ashtu si çdo send,

Sidomos e vjetra

- E liga për mend!

S’ngopet me lavde

Të ngritura në qiell,

Edhe pse të pasmet

I digjen në diell!

Cila është partia?

E gjeni shumë lehtë,

Ajo që ka lindur

E rron me pushtet!

Mirëpo, këto pushtete

Shtrihen në nivele…

Disa nga të mjerat

Bëhen si shurrë pele!

Ndahen nëpër krahë

Për pak interes,

E përçajnë popullin

E bëjnë pikë e pesë!

Nga barku i tyre

Lindin shumë parti,

Tani edhe krahët

U rrinë për karshi!

S’e ndalin betejën

Në gjitha drejtimet,

Mbase s’është kollaj

Kur përzihen qimet!

Ata që janë mësuar

T’hanë në një koritë,

E kanë për bashkim

Jetën në pozitë!

Të kuq n’komunizëm

Të kuq n’demokraci,

Gjithmonë u ka prirë

Një ogiç i zi!

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora