E marte, 28.11.2023, 06:39 PM (GMT)

Kulturë

Hasan Blakaj: Pengu i lotit tim

E diele, 30.10.2022, 06:50 PM


Hasan Blakaj

Pengu i lotit tim

Kushtuar Poetit Zeqir Lushaj

Mos u shofsha pa u taku

Një ditë vere nxehtë më diell

Mos o zot ty me të harru

T ‘rrimë  pranë Drinit nen t ‘kaltërtin qiell

Kështu ti thash këto fjalë atëherë

Ti o pengu i lotit t´im

Brengë në zemër më ngeli përherë

Që s´bëmë bashkë një takim

Vetëm i herë të kisha pa

Dy fjalë zemre me ti thënë

S´kisha dert më vonë më u nda

Sikur ndahet dielli më hënë

Nga mërgimi të përkujtoj

Miku im që kurrë s´të pashë

Vdekja jote sa shumë më lëndoi

O bedeni i kalasë

Hasan Blakaj 

Stockholm 20 shkurt 2022(Vota: 9 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora