E merkure, 28.02.2024, 04:20 PM (GMT)

Kulturë

Përparim Hysi: Kam "lincencë" për dashuri

E enjte, 27.10.2022, 05:21 PM


Kam "lincencë" për dashuri

(poezi me 4-vargje)

Nga Përparim Hysi

1.Ç'kërkon vesa mbi qerpik?

Ç'kërkon vesa mbi qerpik

Më lejo që atë"pikëlves" ta lëpi

Mandej që mos bëhem"nevrki"

Dua të futem mu në gji!

2.Syri yt

Syri yt si prush:i flakëruar!

Thuaj se ma dogji shpirtin

Me buzë e puth,i dëshiruar

Dhe më ngjalli si KRISHTIN!

3.Puthjet

Puthjet e nxehta me një femër

Unë nuk i ndërroj me asgjë

Puth se dashuroj me zemër

Kot?Nuk shkoj me asnjë!

4.Po...

Po nuk qe dashuria e ndërsielltë

Unë hiç nuk e quaj dashuri

Kurrë nuk kam kërkuar"dashuri të rreptë"

Apo ca më keq:me përdhuni!

5.Kam"lincencë" për dashuri

Nëse ti më thuaj se nuk më do,

Unë dashuroj sa për të dy!

Ku duroj unë të më thonë:-Jo!

Unë kam "lincencë" për dashuri.

6.Vështrimi flakërues

Flakërues vështriim-flakë!

Si flaka që lëshon një flakëhedhëse

Sado tani jam si"dru i thatë",

Ke parë që më ndeze.

7.Je i lumtur

Je i lumtur,kur ke një njeri që të do

Se bashkë me të,përmbys dhe malet

Në je i vetëm,kurrë mos shpreso

SE buza do të qeshë dhe nuk të ndahen hallet.

8.Kam"frikë" nga dashuria e grave

Po.Kam"frikë" nga dashuria e grave

Se sa të bën të lumtur,por dhe aq të helmon

Megjithëse"kamfrikë",s'hoqa dorë prej grave

SE dashuria e tyre më mban gjallë e më rinon.

9.Ka forcë"magjike" dashuria

Ka forcë"magjike" dashuria,

Aq sa trupin ta bën lak

Të ikë prej dashurisë burrëria

Përkulesh para saj,ndo burrë,po qe,por edhe plak.

10.Ndjenjat e"fjetura" të pleqërisë

Ndjenjat e"fjetura" të  pleqërisë

Befas m'i "zgjoi" një nuslale!

Sulmoi drejt meje befasisht

Dhe u mbytëm në malle.

Tiranë, 26 tetor 2022(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora