E marte, 23.04.2024, 08:48 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Thoti nga Rogana

E shtune, 22.10.2022, 06:20 PM


Atdhe Geci

THOTI NGA ROGANA

Ndodhem te Guri i krenarisë së fshatit

aty ku natyra të bën të kesh emocione

në këtë bukuri të bekuar të Dardanisë,

prania e erës nëpër gjethe të pemëve

e lajmëron një ditë vërtetë të bukur,

një ditë me tinguj e muzikë të gjelbër.

Fjalët e dashurisë janë ato të lashtat;

më do, të dua! S´më do, e gjej timen,

janë të njëjtat prekje dhe, përqafime!

Nuk i gjej mangësi rritës në Roganë

gjak dashurie më pikon në kraharor

një ushtimë gurësh ngrihet nga toka

nga një luftë e ashpër e gjithë qenies.

Nga e çdoditshmja i mbushim kupat

që të mos biem në vetminë e pafund

puthjet e ditës së sotme nuk i lëm

për nesër, të dashurosh do të thotë të

duash, të duash do të thotë të lindësh!...

Të tëra ditë e jetës janë për të jetuar,

për ti dhënë gjak të mirës, të bukurës,

të jesh poet do të thotë të bësh vepra

dhe të kesh fuqinë të krijosh këngë,

dhe të kesh fuqi ta duash vendin tënd.

Takimet me dashuri janë të ëmbla,

janë frymëzime çastesh për të jetuar,

është dashuria, përflakja e zemrave

për tërë ata që faqet i kanë trëndafil.

Asgjë s´ka më të përjetshme se gruri

Se fruti yt i mollës në arat me plisa

Je bukë dhe mollë, lule dhe kumbull.

Je misër dhe grurë, -natyrë dhe libër.

Roganë do të thotë, lindëse e jetës

Roganë do thotë ta duash atdheun,

Roganë do të thotë kallinj ylberesh

Roganë do të thotë, identitet dardan.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora