E enjte, 29.02.2024, 04:51 AM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Vizita

E diele, 23.10.2022, 05:20 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Vizita

Shkon Dielli te Hëna

Për vizitë miqësore,

Shkëlqen një mikpritje

E lartë sulltanore!

Në fund të takimit

Hëna zemërarta,

E gostit mikun

Me lloj-lloj dhurata!

Tani kur vizita

Kthehet si në garë,

Dielli për çudi

S’tregohet bujar!

Nuk i jep bakshish

Mikeshës hyjnore,

Hëna desh plasi

Nga marazi prore!

Ti o Diell i dashur

Mos të qofsha falë!

Kjo mirësjellja e jote

Sikur s’na bënë mall!

Nuk di çfarë dhurate

Të jap moj mikeshë,

Kur ti s’ke një formë

Çfarë duhet ta kesh!

Herë je gjysmë e plotë

E herë sikur top,

Nganjëherë si drapër

Por edhe si shkop!

Kështu edhe Lugina

Është për taksirat...

Nga format e shumta

Ngelet duarthatë!

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora