E merkure, 28.02.2024, 04:20 PM (GMT)

Kulturë

Jahja Drançolli: 628 vjet më parë u regjistrua emërimi i Marin Beçikem-Shkodranit Rektor i shkollave të Republikës së Raguzës!

E diele, 23.10.2022, 06:38 PM


Sipas kalendarit historik, më 22 tetor 1494, pra 628 vjet më parë, u regjistrua emërimi i Marin Beçikem-Shkodranit Rektor i shkollave të Republikës së Raguzës!

Nga Jahja Drançolli

Marin Beçikemi lindi në Shkodër në vitin 1468. Që në moshën 10-vjeçare, kur Shkodra ra nën sundimin osman dhe kur prindërit e tij u kapën nga pushtuesi, ai me të afërmit e tij u shpërngul në Bresha, kjo qendër e njohur e Humanizmit dhe e Rilindjes, që në atë kohë ishte pjesë e Republikës së Venedikut. Pas përfundimit të studimeve në Bresha, më 1492 Senati i Republikës së Raguzës, duke njohur aftësitë dhe njohuritë e tij të rralla në gjuhët, letërsitë dhe retorikën klasike, e ftoi të bëhej profesor, dhe më 22 tetor 1494 e zgjodhi Rektor të shkollave të Raguzës. Këtu Beçikemi (sipas dokumentit Marinum Becichi de Scutaro pro Rectore et magistro scholarum) bëri emër si pedagog erudit dhe mendimtar humanist në vitet 1492-1496; 1504-1505, dhe në vitet 1508-1510. Gjatë qëndrimit në këtë qytet, dhe pikërisht në vitin 1495, ai ia kushtoi veprën e parë të njohur Princit dhe Senatit të Raguzës, me titull: “Castigationes et observations in Virgilium, Ovidium, Ciceronem, Servium et Priscianum”!

Burimi: Arkivi Shtetëror i Dubrovnikut!(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora