E diele, 25.02.2024, 02:21 AM (GMT)

Kulturë

Gjon Keka: Filipi falënderon Zotin që biri i tij Aleksandri i Madh lindi në kohën e Aristotelit

E diele, 23.10.2022, 06:27 PM


Filipi falënderon Zotin që biri i tij Aleksandri i Madh lindi në kohën e Aristotelit

Nga Gjon Keka

Në letrën që Filipi i dërgon Aristotelit me rastin e lindjes së birit të tij Aleksandrit(Lekës) të Madh shkruante kështu:

“Na ka lindur një djalë. Falenderojmë perënditë që na e dhanë në një kohë kur jeton Aristoteli. Shpresojmë ta bëni atë një princ të denjë për babain e tij dhe Maqedoninë.”(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora