E premte, 12.07.2024, 03:15 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Stema e rrallë e familjes Kastrioti

E premte, 28.10.2022, 07:53 PM


Stema e familjes Kastrioti të cilën e gjeta në një vepër të shekullit XVI.

Është e udhës të nënvizohet se tani jemi në prag të nëntorit të lavdishëm të Kastriotit (1443) dhe se ky është simboli që na e la kryezoti ynë arbëror që kombi ynë e mbanë si flamur të tij.

Ajo që shohim këtu janë krahët e Shqiponjës të ngritura lartë e krenare dhe yllin që na drejton edhe sot e ky yll për kombin tonë është Gjergj Kastrioti i Madh i Arbërisë dhe Europës.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Jahja Drançolli: Si mund të krijohet imazhi i Prishtinës si një qendër e rëndësishme në dritën e burimeve të Raguzës Drita Halimi-Statovci: Promovimi - Zejtaria dhe Tregtia në Luginë të Preshevës dhe Viset Shqiptare Klajd Kapinova: Mons. Dr. Zef Oroshi dhe sofra e Festivalit të 30-të shqiptar të muzikës dhe valleve në New York Albert Zholi: Jeta e vrullshme e Roza Anagnostit Albert Zholi: Djaloshi që fali gjakun Përparim Hysi: Kam "lincencë" për dashuri Atdhe Geci - Kushtrim pellazgësh Faruk Tasholli: Ibrahim Rugova dhe 'Darka e Lamës' Driton Gashi: Libri shqiptar prezantohet në frymën e Schiller-it në Mannheim të Gjermanisë Gjon Keka: Shtrembërimi i fakteve për Skënderbeun dhe origjinën e tij Visar Zhiti: Lëndina me flamujt e Ukrainës Xhafer Leci: Tefik Ramadani me qartësi politike ndryshe nga shokët Drita Halimi-Statovci: Përmbledhësi i Konferencës Shkencore : Veshja shqiptare e Medvegjës dhe viseve tjera Hamza Halabaku: Cili do të hyjë gjerdek, Luani a Lirushi Jahja Drançolli: 628 vjet më parë u regjistrua emërimi i Marin Beçikem-Shkodranit Rektor i shkollave të Republikës së Raguzës! Gjon Keka: Filipi falënderon Zotin që biri i tij Aleksandri i Madh lindi në kohën e Aristotelit Sevdail Hyseni: Vizita Blerim Rrecaj: Ndejë në natyrë Lekë Mrijaj: Katërdhjetë vjetori i vizitës së Nënë Terezës në kishën e Zllakuqanit Anton Nikë Berisha: Vëzhgime të përgjithshme për veprën letrare të Ibrahim Kadriut

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora