E merkure, 24.07.2024, 10:46 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Orfeu i Gjilanit

E enjte, 03.11.2022, 08:00 PM


Atdhe Geci

ORFEU I GJILANIT

Qyteti Gjilanit ka formën e kitares

i lashtë sa Parisi, Londra, Brukseli

ai ka disa rrugë ku i mban fjalimet,

për gjindjen e tij të çdoditëshme.

Orfeut të Gjilanit i pëlqen muzika,

i pëlqen dhe melodia e hënës yjore,

ai është kitarist i një qyteti të bukur

Orfeu i Gjilanit është vetiu Gjilani.

Gjilani u bë burrë nëpër tri kohë

e kaluara e tij fshehë shumë histori

Gjilani u lind nëpër 4 lagje pellazge

Orfeun e Gjilanit e duan për kitaren

Poeti i kitares ecë me kitaren e tij

telat e zërit Orfeut ju kanë këputur

thonjtë pa i prerë sa ju kanë rritur

pemët kodrave, shih sa janë rrudhë.

O bir i Afërditës dhe bir i Dardanit

I rrahur nga shiun e stuhi e erërave

Orfeu i Gjilanit në qytet proteston,

po revoltën e tij askush nuk e vë re!

Gjallje e frymës dardane pse heshtë,

gjallje e frymës dardane shtrij hapin,

gjallje frymës së hershme dardane,

këtij qyteti unë ia njoh dëshirat e tij.

Gjilan i sotëm, i kaluar dhe i nesërm,

je frymëzim i ëndrrës e i dëshirave

je frymëzim i lindjeve dhe krijimit

je frymëzim i gjuhës dhe i këngëve.

Gjilan, ti burrë u bëre nëpër tri kohë

dhe nëpër tri epoka u ngrite këtej.

Orfe, i tëri je prej zemrës së verës,

Jona, ndjejë stuhi tek puthem me ty,

Orfeu i Gjilanit, Lagja e pellazgëve!...

Atdhe Geci - Gjilan, 2022(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora