E marte, 28.11.2023, 08:37 PM (GMT)

Kulturë

Albert Habazaj: Buzëqeshje ujvare

E shtune, 26.03.2022, 05:15 PM


Buzëqeshje ujvare

Mbesa Amaris mbushi 6 muajshe

Nga Albert Habazaj

Sot 6 muaj, gjysmë viti

Mbush kjo yllkëz, mbesa ime,

Shpirtin ma ngrohu, ma ndriti

Ky univers me gëzime.

U faleminderit shumë

Nuses edhe djalit tim,

Kur jeta m' derdhi furtunë

Ata - mjaltë për shërim.

Pas Perlës më falën Amin,

Bukurinë që kurrë s' është parë,

Amaris më shëron xhanin,

Si ëndërr thurur me ar.

S'ka princeshë që t'i ngjajë,

S'do të ketë, pa diskutim...

Vetëm Perla mund t'a mbajë

Tek ne, t' tjerët s'ka besim...

Amaris më sheh, më njeh,

Më buzëqesh si dritë ujvare,

Ndoshta mua më pandeh

Si një babagjysh përralle.

Vjen dallëndyshja mbi tel

Tok me Amin pranverë solli,

Kjo ditë marsi gonxhe çel

Të marrë rreze çupa doli...

Vlorë, 23.03.2022(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora