E shtune, 18.05.2024, 11:08 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Duhej blerë edhe buka!

E merkure, 03.11.2021, 08:02 PM


Kastriot Dervishi:

Duhej blerë edhe buka, por me siklet ama. Klasa punëtore e stërvitur në aksione e beteja për të plotësuar planet 5-vjeçare duhej të siguronte edhe bukën e familjes, ushqimin bazë dhe kryesor në një shoqëri pa pretendime. Sigurisht, fshatarësia kooperativiste nuk e njihte bukën e grurit për pjesën më të madhe të vitit. Partia e Punës për atë kish zgjedhur misër më të keq nga ai i derrave të kooperativës.



(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora