E premte, 24.05.2024, 10:55 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Përpjekje për arratisje dhe vrasje në kufi

E premte, 29.10.2021, 06:56 PM


Përpjekje për arratisje dhe vrasje në kufi

Nga Kastriot Dervishi

Më 3.8.1957 shoferët Seiti Çoku dhe Shefqet Pirin bënë planin të arratiseshin në drejtim të Peshkopisë, duke u nisur nga Tirana me makinën tip “Skoda”, duke u justifikuar se po shkonin për arsye pune. Seiti drejtonte makinën. Afër Shupenzës, i ndaloi një kapter i qarkullimit rrugor. Duke dyshuar në veprimin e tyre, hipi vetë në makinë bashkë me një komunist dhe një shtetas tjetër, me justifikimin se do shkonin të tre në Peshkopi. Duke ndjerë rrezikun e tyre, para se të hyjnë në Peshkopi, Seiti dhe Shefqeti përleshen me tre njerëzit e regjimit. Më pas marrin drejtimin e kufirit. Shefqeti vritet në kufi, në Ilnicë. Seiti u dënua me vdekje.

Në foto, makina tip “Skoda” pasi është kryer përleshja midis palëve.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora