E premte, 12.07.2024, 11:12 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Torturat e vazhdueshme

E diele, 10.10.2021, 12:02 PM


Torturat e vazhdueshme

Nga Kastriot Dervishi

Në vitet 1946-1947 arrestuan mbi 100 intelektualë dhe teknikë, si pjesëtarë të grupit imagjinar “tekniko-intelektual”. Ky përcaktim nisi fillimisht me proceset e “sabotatorëve” të kënetës së Maliqit në vitin 1946 dhe u vazhdua në vitin 1947. Në thelb ishte veprimi i injorancës komuniste mbi inteligjencien e vendit. Në vitin 1947 u dha vendimi ndaj grupit të parë të deputetëve (disa ishin deputetë ndër ta), të cilët sot kanë përvjetorin e ekzekutimit, për të vijuar me grupin e dytë dhe dhjetëra procese të tjera, për të cilat jam në fund të identifikimit të tyre. Për të kujtuar diçka nga procesi i parë, kam përzgjedhur një deklaratë të profesor Foto Balës, e cila dëshmon për torturat e egra të përdorura ndaj të pandehurve në atë kohë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora