E shtune, 22.06.2024, 01:53 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Arrestimi i dytë i At Zef Pllumit

E hene, 27.09.2021, 08:25 PM


Arrestimi i dytë i At Zef Pllumit

Nga Kastriot Dervishi

  27.9.1967 në përpjekje për t’u arratisur në zonën e Malësisë së Shkodrës, At Zef Pllumi, pikaset nga punonjësit e pyjores, tekniku i të cilëve, Marash Mali, duke e ndjerë për “detyrë patriotike”, e ndaloi dhe e dorëzoi në postën më të afërme kufitare. Gjykata e Qarkut Shkodër, me vendimin nr.11, datë 13.3.1968, e deklaroi fajtor dhe e dënoi me 25 vjet heqje lirie. Në këtë proces u dënua edhe Dom Nikollë Mazreku me 20 vjet heqje lirie. Të dyve iu konfiskua pasuria.

Personi që shihet në foton e arrestimit (nga e majta) është tekniku i pyjores Marash Mali (për të cilin flitet në librin “Rrno për me tregue”).

Në foton bashkëlidhur, ai nderohet në të njëjtin vlerësim si Dedë Gjo Luli me shokë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora