E shtune, 20.07.2024, 10:03 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Harta e vitit 476, shqiptarët janë pasardhës të drejtpërdrejtë të Ilirëve

E marte, 02.11.2021, 08:34 PM


Harta e vitit 476, shqiptarët janë pasardhës të drejtpërdrejtë të Ilirëve

Nga Gjon Keka

Harta e vitit 476, sikur që shihet aty në vendin ku edhe kam nënvizuar e që sot quhet Shqipëri, aty ishin Ilirët sipas emërtimit në hartë Ilirikum. Kjo në fakt tregon se arbërorët të quajtur më pas shqiptarët janë pasardhës të drejtpërdrejtë të Ilirëve.

Harta është nxjerrë nga Atlasi i vitit 1900 të A. Baldamus dhe E. Schwabe.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora