E marte, 28.11.2023, 08:28 PM (GMT)

Kulturë

Atdhe Geci: Cikël poetik

E diele, 31.10.2021, 11:54 AM


Atdhe Geci

Cikël Poetik

1

Në Prishtinë e gjithandej atdheut

vetëm populli e dinë se si fryhet

lumi, e ç´guxim ka dora tij, dhe

sa fuqi ka pavarësia e tradhëtuar!

2

Ekziston populli, ndaj jemi dhe ne

Ekziston atdheu, ndja jemi dhe ne

ekziston gjuha, ndaj jemi dhe ne

ekziston flamuri, ndaj jemi dhe ne

3

Fryj  frymë  e  Atdheut  tim, fryj

zemra ime po shkruan një ëndërr

në njëmijë të mira që ka kjo tokë

Rogana  nuk është  pa zërin e saj!...

4

Shqiptarët s´kanë pse të frikohen

nga rrjedhshmëria pellagzo-ilire

e vërteta është materje dhe atom

grusht i rëndesës mbi gënjeshtrën…

5

Në Roganë është një vend ku hëna

është më afër tokës dhe afër yjeve

më afër eukinoksit e shndërrimeve

dhe më afër frymës më të prajshme

6

S´ dua të më bëhesh armiku im

por shndërrim i gjelbërt! Unë ta

dëgjoj heshtje e ëmbël të syve tu

po kali yt po rend për në askund!

7

Nuk është e pakët drita e diellit

që i jep gji tokës dhe oqeaneve

librat që i botojmë janë krijim

në bibliotekë prehen sot kohërat

8

S´ dua të më bëhesh armiku im

por shndërrim i gjelbërt! Unë ta

dëgjoj heshtjen e ëmbël të syve

po kali yt po rend për në askund!

Atdhe Geci - Dortmund, Gjermani, 2021(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora