E shtune, 30.09.2023, 11:48 PM (GMT+1)

Kulturë

Spica Metalike: Papagalli

E diele, 31.10.2021, 11:11 AM


'Spica Metalike'

Satirike

Papagalli

Një shef kishte blerë

Dy papagaj me emër,

Mirëpo, nuk e dinte

Cila na është femër!

Vendos prapa derës

Për t’parë siç thonë :

Gjatë lojës n’kafaz

Kush – kë e pallon?!

Pa e humbur kohën

Palloshi sqepshpatë,

I kërcen nga prapa

Mikeshës bishtartë!

E zë shefi për qafe

E shtrinë për tokë,

Një nga një i shkul

Puplat mbi kokë !

Nuk kalon java

Te shefi për vizitë,

Vjen një kokë tullace

Si llamba shndrit !

Merr turr papagalli

I vardiset si spiun:

- A dhe ty o zotëri

Të zunë n’ato punë ?!

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora