E marte, 16.07.2024, 06:57 AM (GMT+1)

Kulturë

Sadik Bejko: Kemi Papa Gjon Palin dhe Papa Françeskon, por jo Gjergj Fishtën!

E enjte, 28.10.2021, 05:12 PM


Sadik Bejko:

Në qëndër të Tiranës janë bustet e dy krerëve më të lartë të katolicizmit, të Papa Gjon Palit (Karol Vojtilës, polakut të madh) dhe të Papa Françeskos, Bregolios hispanik.

Nuk kemi ende një bust të Atë  Gjergj Fishtës, të poetit të përmasave ballkanike, të personalitetit më të shquar të katolicizmit në Shqipëri.

Deri kur?(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora