E diele, 10.12.2023, 01:25 PM (GMT)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Gra, nuk më vdes Poezia erotike, po Sot më vrasin trusakatët

E marte, 26.10.2021, 05:59 PM


GRA NUK MË VDES POEZIA EROTIKE

PO SOT MË VRASIN TRUSAKATËT

NGA KALOSH ?ELIKU

(Edhe Kalosh ?eliku  nuk e shpëton

Shtetin e “përbashkët” ish jugosllav)

Po, e shpëtoi Partia “demokratike”, Dje

Nuk mund të uleni, në Tavernë. Shkaku, Se:

Nuk keni Vaksinë anti Koronavirus

“Armikut të padukshëm”. Pandemisë.

Realiteti. Nuk mund të uleni pa  vaksinë

Mund të rrini, vetëm te “Paraku i Grave”:

Plus, edhe me Gratë e mia besnike.

Edhe, si t’u besoj Unë, se: ju jeni

Pa koronavirus. Shteti “përbashkët”?!

I besoj vaksinës: Natyra. Grave besnike...

(Vrasje publike)

Edhe, u përpoqët të më  vrisni Nateditë

Me helmime. Aksidente komunikacioni:

Zjarre, në banesë. Shtëpi. Atentate?!

“Xhipit” Babait, para dritareve, Natën:

I vutë zjarrin. Sulme fizike mes Dite

Në Shkup, para syve të kalimtarëve.

Kohën e fundit, përpiqeni të më vrisni

Tinëz, me raki rrushi. Dy shtamaverë Di.

Dhe, ende: Nuk e zbuluat dot fajtorin?!

Kurrë! Ndoshta, do më vrisni me Poezinë...

(Gra, nuk më vdes Poezia erotike

po Sot më vrasin trusakatët)

Nuk më vdes rakia e rrushit. Dëllinjave

E, as poezia erotike. Xhadia besnike.

Po, më vdesin masat pakrye Qeveritare:

Që, m’i kanë mbyllë Tavernat. Lirinë

Gratë e mia besnike. Dhe, Poezinë.

Përinatë, hip zbres shkallëve të betonit

Sheshi, “Skënderbeu”. Anës shqiptare

Dhe, matanë Urës Gurit. Anës “maqedone”:

Aleksandrit Madh. Dihet, te “Parku i garve”.

Nuk më vdes rakia e rrushit. Dëllinjave

Dardhave gorrice të Xha Derallës:

Luftë i shpalla Pandemisë. “Armikut”

Mejdan me poezi, te “Parku i Grave”.

Po, me vite më vrasin trusakatët e pabesë

Dhe, më ringjallin: Gratë e mia besnike...(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora