E premte, 08.12.2023, 01:52 AM (GMT)

Kulturë

Atdhe Geci: Muza e dorës së lisit

E diele, 24.10.2021, 02:21 PM


Atdhe Geci

MUZA E DORËS SË LISIT

Zgjohu kënga ime, ngritu  vargu im

kemi edhe shumë udhë  për  të bërë

kemi dhe shumë vuajtje  para vetes

Kosovë, çliroje heshtjen e plagosur

prij ndryshimit, merre  udhën tënde

se ngjarjet e mëdha janë të vështira

Kosovë zgjohu e shih çka sheh syri

zgjohu e shih  çka  dëgjojnë  veshët

zgjohu e shihi  si  ecin këmbët para

liria  është  përmbledhje e  betejave

ajo flet fuqishëm sa herë është vetja.

Kur shteti e vetplagos popullin e tij

dora e atdheut është fuqia e atdheut

në mugullima  jo  aq    lavdëruara

poezia ndez  flakën  e  zemërimeve,

dhe palumturinë  e plisave të arave

Zgjohu atdheu ynë i ndarë në pjesa

numëro veten, mati  hapësirat e tua

jepi krahë ëndrrës, bëhu zot i vetes.

O ti, ngre kokën lart, bjeri mendjes

asnjë poezi s´lindet  nga jashtë jeta

por, nga  oksigjeni  i gjakut jetësor,

nga  muza përdhimbjeve njerëzore!...

PASHA KËTË TOKË

Liri, je e shenjta e pikës së gjakut

më i ëmbli frut i dalë nga betejat,

  e  dëlira  flakërimë  e atdheut

dhe më sublimja  e ëndrrave tona

Roganë, e  kuqja  nuk  harxhohet,

është gjak i  të përditshmes, është

gjak i përjetshëm, është  lënda që

na jep frymë  dhe  na mban gjallë

Shqipe, Kuq e Zi  është Dardania,

Kuq e Zi  është  Shqipëria, Kuq e

Zi është Çamëria e Molla e Kuqe,

Kuq e Zi është  Ulqini dhe Ilirida

Shqiptarë, bashkë  rreth  flamurit

Është zëri  i Rilindjes Kombëtare

dhe mesazhi i gjakut  të të rënëve,

Atdhe, betohemi  me  pasha  këtë

tokë, me pasha këto fusha e male

me pasha shtëpitë dhe  varret, me

pasha gjakun e librave  e  armëve

Liri, je pavarësia  aty  ku je fitore

por jo në  pjesët  ku  shtypet  liria.

SHTËPIA E FJALËS

Në çdo fjalë të shkruar

fjala ka mendjen e vet

dhe kauzën e fuqishme

të Himnit kombëtar.

Fjala art, shtëpi e ka gjuhën

shkrimin dhe shprehjen,

ëndjen e më të bukurës.

Me fjalë të thjeshta fjalësh

mund t´i prekin hapësirat

thellësitë dhe largësitë

dashurinë e të panjohurave

Në floriret e poezisë

Brendësisë së metaforave

çdo fonemë ka një fonemë

dhe çdo morfemë,

ka morfemë një morfemë!...

E burgosura fjalë e lirë,

kur i bën thirrje lirisë,

ti këputë prangat e shtypjes

shndërrohet në kauzë,

dhe i jep zë Himnit,

ta liroj fjalën e shkelur

që fjala vetë të plugon!...

Atdhe Geci - Dortmund, Gjermani, 2021(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora